Budowa ptaka
Generalnie rzecz ujmując, ptak składa się z dzioba, nóg, ogona i - ptaka właściwego. Tak można by - trochę żartem - przedstawić ogólny zarys budowy ptaka, jednakże jak łatwo się domyślić, jest to zdecydowanie za mało, by można powiedzieć, iż zna się topografię ptaka. A z drugiej strony - po co nam taka wiedza ? Wbrew pozorom może się ona okazać bardzo przydatna, zwłaszcza kiedy prowadzimy notatki w terenie i spotkamy ptaka, którego nie znamy bądź bardzo rzadkiego. Na podstawie znajomości poszczególnych partii upierzenia ptaków można bardzo dokładnie opisać obserwowanego osobnika, co może się okazać kluczowe w jego późniejszej identyfikacji.
piątek, 6 maja 2016
Głosy ptaków
Właściwe po co ptaki śpiewają? Chociaż śpiew ptaków uchodzi za zjawisko podziwiane przez ludzi od zarania dziejów, wcale nie jest łatwo na to pytanie odpowiedzieć. W dodatku od razu trzeba postawić kolejne pytanie: Kto śpiewa, samiec czy samica, a może oboje?.. Otóż na ogół śpiewają samce. Śpiew samca ma zadanie informacyjne. Po pierwsze informuje inne samce, że tu, gdzie śpiewa, znajduje się jego terytorium, a po drugie informuje samice, iż jest gotowy do odbycia lęgów. Samica po jakości śpiewu samca jest w stanie ocenić jego kondycję fizyczną, co daje jej pewność, że potencjalny partner przekaże jej potomstwu najlepsze geny. Ptaki ograniczają swój śpiew praktycznie tylko do okresu godowego. To właśnie dlatego najładniej i najaktywniej śpiewają od końca kwietnia do połowy czerwca. Głosy wydawane poza tym okresem to najczęściej głosy wabiące i ostrzegawcze, niemające nic wspólnego ze śpiewem; co więcej, właśnie te glosy są wydawane zarówno przez samce, jak i samice.
czwartek, 5 maja 2016
- Bezpieczeństwo
W Polsce ptaki ze względu na małą bezbronność objęte są:
OCHRONĄ ŚCISŁĄ status ochronny, przy którym zezwolenia na ewentualne odstępstwa od zakazów może udzielić wyłącznie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ dopuszczającą możliwość redukcji liczebności populacji oraz pozyskiwania osobników tych gatunków lub ich części
OCHRONA GATUNKOWA na celu ma zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących ptaków
piątek, 29 kwietnia 2016
Ptaki polskie
Status gatunku w Polsce określa, czy ptak jest:
*lęgowy (regularnie gniazduje)
*lęgowy lokalnie (gniazduje regularnie, ale na ograniczonym obszarze, np. płochacz halny w wysokich górach)
*lęgowy sporadycznie (gniazduje rzadko i nieregularnie)
*przelotny i zimujący (pojawia się regularnie podczas jesiennych i wiosennych wędrówek lub na zimowiskach)
*zalatuje (pojawia się nieregularnie podczas przelotów)
*zalatuje sporadycznie lub wyjątkowo (obserwowany mniej niż pięć razy)
*dawniej lęgowy lub zalatujący – stwierdzany przed rokiem 1800.
Subskrybuj:
Posty (Atom)